مطالب آموزشی

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف استامینوفن و کدئین

Precautions before taking acetaminophen and codeine
 • قبل از مصرف استامینوفن و کدئین، اگر به استامینوفن، کدئین، سولفیت، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده استامینوفن و محصولات کدئین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.
 • اگر از داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) زیر استفاده می‌کنید یا مصرف آنها را در دو هفته گذشته قطع کرده‌اید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:
 • ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، فنلزین، سلژیلین. اگر یک یا چند مورد از این داروها را مصرف می‌کنید یا آنها را در دو هفته گذشته مصرف کرده‌اید، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که استامینوفن و کدئین مصرف نکنید.
 • به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه و حتی بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. اگر یکی از موارد زیر را مصرف می کنید، حتماً ذکر کنید:
 • آمیودارون. آنتی هیستامین ها (موجود در داروهای سرماخوردگی و آلرژی)، بوپرنورفین، بوپروپیون، بوتورفانول، دیورتیک ها، داروهای سردرد میگرنی مانند آلموتریپتان، التریپتان، فرواتریپتان، ناراتریپتان، ریزاتریپتان، سوماتریپتان، و زولمیتریپتان، میرتازاپین، نالبوفین، پنتازوسین، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین و سرترالین. مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین مانند دولوکستین، دسوونلافاکسین، میلناسیپران و ونلافاکسین. ترامادول، ترازودون؛ یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (افزایش دهنده های خلق و خو) مانند آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، نورتریپتیلین، پروتریپتیلین و تریمیپرامین.
 • بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با استامینوفن و کدئین تداخل داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، مطلع کرده باشید. پزشک ممکن است دوز داروهای شما را تغییر دهد یا شما را به دقت از لحاظ عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.
 • اگر علائمی مانند انسداد یا تنگی معده یا روده یا فلجی ایلئوس (شرایطی که در آن غذای هضم شده در روده حرکت نمی کند) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت داشتن هر یک از این شرایط، پزشک ممکن است به شما بگوید که استامینوفن و کدئین مصرف نکنید.
 • باید بدانید که این دارو ممکن است باروری را در مردان و زنان کاهش دهد. در مورد خطرات مصرف استامینوفن و کدئین درمورد اثر آن بر روی باروری با پزشک خود صحبت کنید.
 • در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. نوزادان هنگام مصرف استامینوفن و کدئین نباید از شیر مادر تغذیه کنند. کدئین می تواند باعث تنفس کم عمق، دشواری یا تنفس پر سر و صدا، گیجی، خواب آلودگی بیش از حد معمول، مشکل در شیردهی یا لنگی در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، شود.
 • اگر عمل جراحی در پیش رو دارید (از جمله جراحی دندان)، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که استامینوفن و کدئین مصرف می کنید.
 •  این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که متوجه نشدید این دارو بر شما چه تأثیری می گذارد، از رانندگی و کار با ماشین آلات پرهیز کنید.
 • مصرف استامینوفن و کدئین ممکن است هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت خوابیده، باعث سرگیجه، سبکی سر و غش کردن در شما شود. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *